Zázemí jsme měli v rekreačním areálu Termit, nedávno prověřeném při soustředění VD. Po celou dobu soustředění panovalo aprílové počasí, kdy slunko střídavě vylézalo, aby za pár minut opět sněžilo. Naštěstí oproti jiným místům v ČR nebyla sněhová pokrývky nijak souvislá a tím pádem jsme nemuseli během tréninků tichošlápkovat po stopách. Zima teda byla, ale aspoň nám pak lépe chutnalo :-).
Ve čtvrtek odpoledne nás po příjezdu čekal komboseznamovák. Hlavním cílem tréninku bylo procvičit techniky práce s buzolou - držení a změny směru, k tomu čtení vrstevnic. Význam těchto činností se naplno projevil u zbylých fází. Méně zkušení závodníci se navíc mohli opřít o porosty. Mapy - T1, T2, T3.
Páteční dopoledne patřilo volbám postupů. Trénink jsme absolvovali v kopcovitém terénu Hradčanských bučin, kde je reliéf tvořen velkým množstvím hlubokých zářezů. To byly také nejčastější překážky, které nutily závodníky k úvahám - oběhnout nebo překrosit? Nahoře na plošině bylo navíc potřeba vnímat vrtsvnice coby navigační objekty a pečlivě vybírat správné údolí nebo hřbet, kde se bude nacházet kontrola. Mapy - T1, T2, T3, T4; výsledky, mezičasy.
Odpolední middle jsme původně uvažovali pořádat v neděli. To už ale byl jeden z nejhezčích terénů v okolí Doks zabraný. Prostor Enkláva nebo Pateřinka je malé skalní město přes silnici pod Bezdězem, kde se nachází spousta větších či menších skalek, kamenů a vrstevnicových tvarů. Část lesa je navíc porostlá průběžným hustníkem, což dělá z tohoto místa nádherný terén pro krátkou trať. Mapy - T1, T2, T3; výsledky, mezičasy.
V sobotu jsme vyrazili na druhou etapu Pražských Velikonoc. Na programu byla klasika, u které jsme opět poctivě potrénovali kopce, v závěru tratí také jemnější čtení skalních detailů. Výsledky jsou tu. Odpoledne jsme si střihli sprint přimo v Doksech. Závodníci se mohli na tratích z VD soustředění porovnat s nejlepšími dorostenci, 3 chlapci, kteří toto soustředění absolvovali, beželi kratší variantu. Mapy - T1, T2; výsledky, mezičasy; výstupy z VD - výsledky, rozbor.
Posledním tréninkem byl hromadný start - hagaby. Rozdělovací metodou bylo různé pořadí okruhů, po jejichž absolvování na každého čekal společný závěr do cíle. Nejmladší závodníci bez měření absolvovali pouze okruhy, na kterých pilovali hlídání směru a čtení vrstevnic. Mapy - T1, T1-závěr, T2, T2-závěr; výsledky, mezičasy.
Absolvovali jsme celkem 6 fází v (pro nás) neoběhaných terénech. Nekteří závodníci byli na mapě poprvé a bylo to znát... Pro zkušené harcovníky znamenalo soustředění příjemné poběhání v běžných českých terénech a oživení základních orientačních technik. Pro ostatní (zejména nastoupivší ze staršího žactva) šlo o sbírání zkušeností v členitých vrstevnicích, skalnatých dohledávkách. Věřím, že jsme získali nové zkušenosti a naše staré zvyklosti bezmyšlenkovitého běhání směrem někam, kde tuším kontrolu... postupně nahradíme důslednou navigací - plánovat postupy, využívat buzolu (a hlavně ji opravdu kontrolovat), vybírat navigační body a pak je v rámci realizace vnímat. Jinak nás podobné terény výdycky vytrestají.
Další akce proběhnou na přelomu dubna/května, kdy se budou konat oddílová LCE a TZL soustředění ve Zderazi, resp. na Kunčické hoře. Na tyto akce jsou zvaní i členové TSM mimo tyto kluby.